Rowerowo - rolkowy, asfaltowy Pumptrack przy ul. Lotniczej obok lotniska

Galeria

Opis zadania

Projekt zakłada budowę toru rowerowo-rolkowo-deskorolkowego - pumptrack'a o nawierzchni asfaltowej - zapętlonego toru łączącego jazdę na szerokim spektrum sprzętów i wszechstronny trening na terenie przyległym do bielskiego Aeroklubu o długości 100 metrów bieżących.

Pumptrack jest zbudowany z szybkich zakrętów i „górek”, tzw muld, co pozwala rozwijać u użytkowników toru refleks, zmysł równowagi, koordynację oraz kondycję. Pumptrack jest idealnym miejscem do zabawy dla najmłodszych rowerzystów, ale również pozwala na wykonanie profesjonalnego treningu dla dorosłych amatorów oraz zaawansowanych sportowców. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyspieszania wykonując ruchy „góra-dół”, bez konieczności pedałowania – tak zwane pompowanie, szlifuje technikę wchodzenia w bandy, bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także rozwija pracę tułowia i kończyn górnych i dolnych.

Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z pumptrack’a.

Nieogrodzony tor dostępny będzie 24 godziny na dobę. Korzystanie z niego będzie nieodpłatne i dostępne dla rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg, deskorolek i rolek. Treningi na torze odbywać się będą całorocznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dostępności naturalnego światła (oraz przy oświetleniu latarni po zmroku). Szczegółowo zasady korzystania i bezpieczeństwa na torze będzie określać jego regulamin, sporządzony przez wykonawców toru.

Doskonała przyczepność i niskie opory toczenia sprawiają, że nawierzchnia umożliwia jazdę nie tylko na rowerach - jest doskonałym obiektem dla deskorolek, hulajnóg, rolek itp.

Uzasadnienie realizacji projektu

Pumptrack jest uniwersalny, dostępny dla każdego i nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Jest to miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, które sprzyja budowaniu dobrych relacji, przy jednocześnie prostej konstrukcji, która nie wymaga częstej konserwacji.

Obiekt tego typu wspiera promocję zdrowego trybu życia, kultury fizycznej, sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych angażując całe rodziny i sąsiadów, rowerzystów z różnych przedziałów wiekowych

Choć pumptracki projektowane są w głównej mierze z myślą o rowerzystach, użytkownicy hulajnóg lub deskorolek również z powodzeniem mogą z niego korzystać. Ten pumptrack powinien być zrównoważony do umiejętności wszystkich użytkowników od dzieci na małych rowerkach biegowych do osób dorosłych. Tor jazdy powinien być możliwie jak najbardziej bezkolizyjny.

Wybrana lokalizacja pumptrack’a w związku z popularnym terenem rekreacyjnym wokół bielskiego lotniska jest najbardziej wyczekiwanym projektem wśród miłośników jazdy na rowerach. Zlokalizowanie pumptracka tuż przy ścieżce rowerowej zachęci coraz więcej amatorów i profesjonalistów do dodatkowych treningów na torze i rozwijania swoich umiejętności oraz przyczyni się do promocji aktywnego trybu życia, integracji i wspólnego spędzania czasu. W czasie pandemii i po jej odejściu niezwykle ważne jest i będzie dbanie o sprawność fizyczną oraz psychiczną u najmłodszych.

Informacje techniczne:
  • wysokość najwyższej muldy/zakrętu to około 1 m nad poziom terenu, nie wpływa to na bezpieczeństwo lotnicze;
  • długość łączna krętych torów to około 100 mb;
  • tor powinien mieć szerokość około 1,7 m;
  • po wykonanej inwestycji miejsca, w których widać gołą ziemię powinny zostać przez wykonawcę uzupełnione trawą w rolce, zwiększa to stabilność gruntu i poprawia efekt wizualny.

Lokalizacja

Główna lokalizacja projektu znajduje się przy ulicy Lotniczej, obok ronda dla rolkarzy, działka nr 338/23. Jako miejsce alternatywne można wybrać drugi róg działki 338/23, czyli teren naprzeciw posesji Lotnicza 45 lub teren między siłownią a parkingiem na rogu ul. Pieczarkowej i ul. Zwardońskiej - działka nr 196/5. Ze względu na najmniejszą ingerencję w ruch uliczny i łatwość w przywiezieniu materiałów budowlanych najlepsza lokalizacja to ta w bliskim sąsiedztwie ronda dla rolkarzy na ul. Lotniczej.

Stan własnościowy terenu

Teren gminny

Części składowe zadania

Koncepcja, plan budowy

Etap projektu

  • Zgłoszenie projektu
  • Weryfikacja formalna
  • Weryfikacja merytoryczna
  • Głosowanie
  • Realizacja
  • Zakończenie realizacji

Zgłoszenie projektu

7 maja 2021 r.

Weryfikacja formalna

Jednostka weryfikująca: Biuro Rady Miejskiej;
Wynik oceny: Pozytywny

Weryfikacja merytoryczna

Jednostka weryfikująca: Wydział Gospodarki Miejskiej (wiodący), Wydział Nieruchomości (w zakresie własności nieruchomości)
Opinia Zespołu ds. weryfikacji projektów: pozytywna

Głosowanie

Realizacja

Zakończenie realizacji

Nr projektu

1-OBB001

Szacunkowy koszt

200 000,00 zł


Wnioskodawca

Szymon Twardak

Inne projekty z osiedla Aleksandrowice

Projekt nr: 1-OBB002


Trotuar przyjazny dla pieszych
Koszt szacunkowy: 200 000,00 zł
Wnioskodawca: Jerzy Gaweł